piątek, 28 marca 2014

28 marca - moduł III - część 2

     Po ostatnich zderzeniach z kolorem wzięliśmy się za labirynty. Pracochłonne... Ale tak się złożyło, że w szkole trwały rekolekcje i w czasie, gdy uczniowie przygotowywali wystawy prac stworzonych przez poprzednie dwa dni rekolekcji, moi mistrzowie zostali zwolnieni przez wychowawców (oni też robili prace, ale koledzy byli, tak dobrzy, ze zadbali o umieszczenie ich na wystawie) i mogliśmy spokojnie przebrnąć wąskie zaułki labiryntów. Czasu mieliśmy tym razem tak dużo, że uczniowie tworzyli nawet labirynty z dwoma planszami. A i ja mogłam spokojnie (w końcu!) zrobić im kilka zdjęć. 
     A co nowego wprowadziliśmy? Komunikaty. Ten sposób sterowania zdarzeniami jest dla uczniów nowy i myślę, że utrwalimy go stosując jeszcze w innych projektach, które przed nami.
     Ale wracając do labiryntów: jeden - mój dla zachęty,...

     drugi - Marceliny G. z klasy IV a:

   I jeszcze zdjęcia:

środa, 26 marca 2014

Samsung kandydatem do tytułu "Dobroczyńca roku"

     Firma Samsung Electronics, która jest głównym patronem naszego programu, znalazła się w finale konkursu “Dobroczyńca roku” w kategorii: Nowe technologie w społecznym zaangażowaniu.
To dzięki tej firmie możemy rozpowszechniać naukę programowania.
     Głosowanie trwa od 24 marca do 14 kwietnia 2014 r.
     Prosimy o zagłosowanie na stronie www.glosuj.dobroczyncaroku.pl/

poniedziałek, 24 marca 2014

Scratch i geometria

     Jak radzicie sobie z rysowaniem figur geometrycznych? Bo kot świetnie rysuje trójkąt równoboczny, kwadrat, pięciokąt i sześciokąt foremny.
     Jeśli chcesz by kot narysował:
- trójkąt - odpowiedz mu: 3 i wciśnij Enter
- kwadrat - 4 i wciśnij Enter
- pięciokąt - 5 i Enter
- sześciokąt - 6 i Enter


piątek, 21 marca 2014

21 marca - moduł III - część 1 - zderzenie kotka z wiosną i kolorem

     Pierwszy dzień wiosny...

     Pora roku piękna, a więc w wiosennym nastroju kontynuujemy naszą pracę. Od dzisiaj wiemy, że kolor to ważna rzecz w Scratchu, bo może być czujnikiem w skrypcie. Ponadto uprościliśmy sposób sterowania Duszkiem: Duszek obraca się w określonym kierunku i idzie w stronę określoną w skrypcie; u nas obraca się w prawo i lewo, w górę i w dół. Raduje się, gdy dojdzie do wyjścia i wydaje z tej radości okrzyk: "Wyjście!"


     Projekt Jakuba R. z klasy IV a (czerwony kolor - ściana, przeszkoda, niebieski - wyjście, po naciśnięciu zielonej chorągiewki kotek idzie w stronę ściany, strzałkami można mu pomóc dojść do wyjścia).

środa, 19 marca 2014

Pomocne... przed nowym zadaniem

   Przyda nam się garść informacji o planszy, na której będzie rozgrywać się akcja nowego projektu. Zwróć uwagę na wymiary całej planszy, ilość pól oraz rozmiar jednego pola.


     Podczas poruszania się w labiryncie Kot będzie musiał zmieniać kierunek poruszania się. Warto więc wiedzieć, jakie są podstawowe kierunki, które przydadzą się do zbudowania skryptów sterujących Kotkiem.

sobota, 15 marca 2014

Wprowadzenie do następnego modułu :)


     Informacja dla gości : zielona chorągiewka = Start

     Dajcie im trochę wytchnąć i naciśnijcie czerwony guzik (Stop).

piątek, 14 marca 2014

14 marca 2014 - moduł II - część 2

     Dwa razy spotkaliśmy się, aby Kotek mógł złapać Myszkę. Zajęcia te wymagały tego, gdyż spotykamy się na jednej godzinie w tygodniu, a materiału było sporo:
- poznanie działania instrukcji warunkowej
- dodawanie nowej postaci i ich animacja
- konstruowanie skryptów sterujących Kotkiem i Myszką (były też inne postacie)
- zapisywanie projektu w środowisku Scratch.
     Ale dzisiaj udało się zmontować grę, w której Kotek goni Myszkę i każde z nich wypowiada swoją kwestię, choć nie było to łatwe zadanie zważywszy na czas - sprężaliśmy się bardzo. Myślę, że efekty były nagrodą dla wszystkich i wkrótce postaram się, aby w naszym szkolnym kąciku Scratcha znalazło się więcej kotów ganiających myszy czy też rekinów pływających za rybami :)
      


Jeden z projektów wykonanych podczas tych zajęć przez Jakuba R. z klasy IV a (Spacja - kot goni mysz):

     Pracy mam tak dużo, że trudno o materiał zdjęciowy. Może następnym razem uda się coś pstryknąć (sama tłumaczę, prezentuję, doradzam... kiedy tu robić zdjęcia?).

piątek, 7 marca 2014

7 marca 2014 - moduł II - część 1


     Dzisiaj zmienialiśmy tło sceny, dodawaliśmy drugiego duszka i tworzyliśmy dla niego różne kostiumy potrzebne do animacji. Sterowaliśmy nim na różne sposoby (flaga, spacja, wybrany klawisz).
     Zespół okrzepł i coraz lepiej pracuje. Zauważalne efekty - ruch, animacja - zaprogramowane samodzielnie dają zadowolenie z pracy. Uczniowie "ubierają" je we własne stroje, scenerię, postacie. U jednych jadą samochody, u innych kotek biega za myszką, a jeszcze inni mają rekina pływającego za rybami.
     Omówiliśmy też wstępnie zadanie, które przed nami w drugiej części.

     Projekt Aleksandra W. - ucznia szóstej klasy:

środa, 5 marca 2014

Przed 8 marca

Zbliża się Dzień Kobiet, a więc życzymy wszystkim Paniom, aby każdy dzień roku był takim właśnie świątecznym dniem :)

sobota, 1 marca 2014

28 lutego 2014 - moduł I - część 2

   Ze względu na szkolne realia (lekcje, uczniowie dojeżdżający) spotykamy się co piątek na jednej godzinie lekcyjnej. Realizujemy więc kolejne zadania małymi kroczkami.
   Dzisiaj powtórzyliśmy szybko to, czego nauczyliśmy się tydzień temu i uzupełniliśmy ten materiał o zmianę tła, animację duszka, dodanie drugiego duszka. Wykorzystując zdobyte wcześniej umiejętności rysowaliśmy dom z oknami, drzwiami. Najbardziej jednak podobają się nam kwadraty, a więc zabawa z kwadratami: jeden tu, a inny na stronie:
http://scratch.mit.edu/projects/18616485/

Na przyszłe zajęcia dopracujemy jeszcze inne prace i zamieścimy na stronie Scratcha :)