wtorek, 29 kwietnia 2014

25 kwietnia 2014 - moduł V



Udało nam się w całości zrealizować moduł V w zakresie podstawowym, a to dzięki temu, że w szkole mieliśmy pewne wydarzenia nie idące w parze z normalnym planem lekcyjnym (część uczniów brała udział w podsumowaniu gminnego projektu), a ja przy okazji mogłam rozpocząć zajęcia już na szóstej godzinie lekcyjnej i kontynuować je na siódmej (normalnie mam tylko tą lekcję na zajęcia).

Na zajęciach skonstruowaliśmy grę polegającą na odbijaniu piłeczki sterowanej przez program za pomocą paletki sterowanej przez gracza myszą komputerową.
Projekt wymagał od nas pewnej wiedzy z zakresu geometrii, aby prawidłowo zaprogramować kierunki odbicia piłeczki od paletki. Ponadto przy odbiciu dodaliśmy dźwięk, który sygnalizował odbicie. Jeżeli piłeczka nie dotknęła paletki, a dolną krawędź, to gra- w wersji podstawowej- kończy się i oznajmia to plansza z napisem "Koniec gry". Uczniowie oczywiście od razu wpadli na pomysł, że grę można zrobić dla dwóch graczy, z dwoma paletkami, ale na realizację tego dodatkowego rozwiązania, niestety,było już za mało. Może spróbują sami, a jak nie, to mam nadzieję, że po realizacji podstawy, wrócę do tego pomysłu na zajęciach.

Oczywiście, tradycyjnie już, prezentujemy tu jeden z projektów wykonanych podczas zajęć przez Karola R. z klasy V:

Więcej projektów można obejrzeć tu: http://scratch.mit.edu/studios/361362/

piątek, 25 kwietnia 2014

Zaczęło się :)

     Wczoraj zamieściłam informację, że będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Scratcha,
a "mój" niezawodny Albert od razu podchwycił hasło i już przygotował na tą okazję projekt: niewyszukany, ale jest. I tak się śpieszył, że trochę poprzestawiał litery. Dobrze, że w projektach można robić poprawki, których na pewno dokona.


     Podobnie, jak nasi organizatorzy, również my mamy studio na Dzień Scratcha :)
Ponadto dołączymy do społeczności sratchowej: http://day.scratch.mit.edu/event/2216 


czwartek, 24 kwietnia 2014

Międzynarodowy Dzień Scratcha tuż, tuż...


 

     Już wkrótce, bo 17 maja, będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Scratcha.
     My również włączymy się w to przedsięwzięcie. Jak? Na pewno zrobimy specjalnie na tą okazję projekty, które zamieścimy w naszym wspólnym studio:
http://scratch.mit.edu/studios/361362/ i tu: http://scratch.mit.edu/studios/412437/
oraz na utworzonym przez organizatorów naszego programu: http://scratch.mit.edu/studios/410096/
     Jeśli masz pomysł, możesz to zrobić już dzisiaj.
     Więcej o obchodach w naszej szkole wkrótce.

Logo pochodzi ze strony:http://day.scratch.mit.edu./

środa, 16 kwietnia 2014

Na Wielkanoc

Życzymy wszystkim zdrowych,
pogodnych i radosnych
Świąt Wielkanocnych

Do życzeń dorzucamy wielkanocny labirynt
przygotowany specjalnie na te święta przez Alberta D. z klasy VI

oraz animowaną kartkę świąteczną Aleksandra W. również z klasy VI

Mistrzowie Kodowania - SP 3 w Lubsku
wraz z opiekunem
I. Niedźwiedzką




     Studio, w którym nasi mistrzowie mogą zamieszczać swoje kartki wielkanocne przygotowane w Scratchu: http://scratch.mit.edu/studios/406612/

 I jeszcze rozsypanka wielkanocna

wtorek, 15 kwietnia 2014

11 kwietnia - moduł IV - część 2

Pułapka na myszy zastawiona. Wersja podstawowa zrealizowana.
Prezentowana tu - projekt Nikoli z klasy V - pozwala Myszce dojść do sera :)

Kilka zdjęć z zajęć: 













czwartek, 10 kwietnia 2014

Przed Wielkanocą

     Włączamy się w akcję zorganizowaną w związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi i wykonujemy kartki świąteczne w Scratchu. Kartki zamieszczamy na swoich kontach, dodajemy do naszego wspólnego studia: http://scratch.mit.edu/studios/361362/ 
     Mistrzowie Kodowania z całej Polski mogą też zamieszczać swoje kartki na wspólnym dla wszystkich koncie: http://scratch.mit.edu/studios/400591/

Tu przykład świątecznych życzeń wykonanych w scratchu.

piątek, 4 kwietnia 2014

4 kwietnia 2014 - moduł IV - część 1

     Zastawiamy pułapkę na Myszkę, a konkretnie to pomagamy Kotkowi złapać ją w pułapkę, w której przynętą jest ser. Jak to wygląda w praktyce? Kotek rysuje pułapkę i czyha przy niej na Myszkę, a ta idąc do serka wpada w jego sidła, jeżeli nie wybierze odpowiedniego kierunku.

     Kot zastawia pułapkę na myszkę - wersja podstawowa, bo taką tylko zdążyliśmy zrobić w czasie jednej godziny zajęć. Za tydzień spróbujemy "uatrakcyjnić" ją losując miejsce czyhania kota.
     Projekty coraz bardziej pracochłonne i coraz bardziej odczuwamy "ciasnotę" czasową, bo jedna godzina lekcyjna to zdecydowanie za mało. Poza tym dodawanie nowych elementów od razu jest łatwiejsze. My będziemy musieli za tydzień rozkręcać się na nowo.
     A to projekt, który został nieco wzbogacony o inne rozwiązania w drugiej połowie modułu.
     A zmienne... Trudny orzech do zgryzienia. Z tym jeszcze uczniowie nie radzą sobie zbyt dobrze - dużo musiałam pomagać. Myślę jednak, że pierwsze zetknięcie z czymś nowym nie od razu jest proste. Z czasem, gdy będą je wykorzystywać w innych projektach, staną się bardziej zrozumiałe. No, cóż, nie wszyscy są geniuszami i wdrożenie nowych elementów wymaga ćwiczeń, utrwalenia. Nie darmo mówi się, że trening czyni mistrza :)

wtorek, 1 kwietnia 2014

Znam ten ser :)

     Na stronie organizatorów programu Mistrzowie Kodowania m. in. o nas (nie jest to do końca powiedziane - dwie szkoły lubskie biorą udział w programie, ale sądząc po serku, to projekt naszego ucznia Alberta D. z klasy VI b):
http://mistrzowiekodowania.pl/zlapac-myszke/

Pokojowa wersja labiryntu

Spacja - kot idzie, strzałki nadają odpowiedni kierunek